Maja Kleczewska powalczy o Laur Konrada

Interpretacje

Maja Kleczewska powalczy o Laur Konrada

Reżyserka Maja Kleczewska będzie miała okazję zdobyć drugą statuetkę Lauru Konrada. Do Katowic przyjedzie ze spektaklem “Dybuk”, który zrealizowała w Teatrze Żydowskim w Warszawie. 

Inscenizacja oparta jest na klasycznym dramacie jidysz Szymona An-skiego z 1916 roku. W uwspółcześnieniu tekstu pomógł Kleczewskiej dramaturg Łukasz Chotkowski. Autorzy zrealizowali spektakl w Teatrze Żydowskim usytuowanym na terenie, który przed wojną zamieszkiwali Żydzi i który w 1940 roku znalazł się w obrębie warszawskiego getta. Dramat An-skiego, poszerzony w przedstawieniu o wspomnienia ofiar i ocalałych z Holocaustu, został wpisany tu w szerszy kontekst społeczno-historyczny.

W spektaklu Kleczewskiej dybuk wstępujący w ciało ukochanej jawi się jako symbol niespokojnych dusz przedwcześnie umarłych Żydów, którzy pragną przypomnieć o swoim istnieniu. Z połączenia mistycznej opowieści o duchach zmarłych, tragicznej narracji o losach Żydów oraz mocnego, ekspresyjnego języka teatralnego Mai Kleczewskiej, zrodziło się nowocześnie brzmiące i zarazem liryczne przedstawienie o pamięci, Zagładzie i tęsknocie za pojednaniem. Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

Z recenzji:

„Na wielkim ekranie zawieszonym nad sceną, oglądamy filmowy obraz Warszawy. Kamera «z lotu ptaka» przygląda się fragmentom miasta, które kiedyś stanowiły tereny getta, a dziś po prostu zrosły się z nowoczesną tkanką miasta. Jak to możliwe zdaje się pytać Kleczewska, że kiedyś byliśmy tu razem, obok siebie – oni wszyscy nagle zniknęli, a świat nie rozpadł się, nie zatrzymał ani na chwilę. I nadal trwamy, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło. I coraz rzadziej zadajemy sobie pytania. I już o nich nie myślimy, nikną ostatnie ślady. Złamaliśmy nasze człowiecze przymierze. Zawiedliśmy.”
Michał Centkowski/ Zerwane przymierze. „Teatr”

„Przedstawienie w Teatrze Żydowskim jest powściągliwe, zdyscyplinowane i wciągające, niekiedy także wzmacniane obecnym w tekście An-skiego rodzajowym poczuciem humoru wnoszonym zwłaszcza w partiach Cadyka – niezrównanego Henryka Rajfera. Na scenie oglądamy trzy Lee: Gołdę Tencer i Joannę Przybyłowską oraz debiutującą w tej roli Magdalenę Koleśnik. W tym międzypokoleniowym aktorskim występie chodziło o coś więcej niż atrakcyjny koncept. Pamięć o miejscu, o ludziach, pamięć o Zagładzie.”
Łukasz Maciejewski/ I była miłość w getcie. www.aict.art.pl

„Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski, natury niepokorne, czasem wywracające na nice największe dzieła literatury europejskiej, tym razem z godnym podziwu respektem podeszli do historii tego teatru, w jego aktorach odnajdując ogromny potencjał. Sięgnęli też po charakterystyczny dla kultury żydowskiej humor – sceny z udziałem znudzonego do cna reba-egzorcysty okazały się popisem komicznego talentu Heryka Rajfera. Sąsiadowały z nimi pełne tragizmu nawroty pamięci Holocaustu, w których porażał głębią przeżycia Jerzy Walczak.
Tomasz Miłkowski/ Nowy „Dybuk”. „Stolica”

Spektakl zostanie zaprezentowany we wtorek 10 listopada o godz. 19. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Bilety: 40-50 zł.

ZAPRASZAMY!!!

2015-Dybuk_fot.Magda-Hueckel_300dpi-(50)