Kartka z kalendarza – 2002 rok

Interpretacje

Kartka z kalendarza – 2002 rok

W 2002 roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Interpretacje Laur Konrada powędrował do reżysera spektaklu telewizyjnego.

Organizatorzy tej edycji borykają się z brakiem interesujących propozycji teatralnych. Przynajmniej oni tak twierdzą, ponieważ w ostateczność publiczność jest zadowolona z doboru spektakli. – W minionym roku powstały 24 spektakle, z tego pięć zrobili młodzi reżyserzy. Nie było z czego wybierać – mówił Kazimierz Kutz, dyrektor festiwalu.

I przyznał, że aby zachować poziom artystyczny, musiał ograniczyć liczbę zapraszanych do konkursu spektakli. – Powstaje coraz mniej spektakli. Jeszcze mniej dobrych. Festiwal jest coraz bardziej kameralny, bo nasz cały polski teatr maleje. Jeśli nie będzie czego pokazywać, to nie ma sensu robienia Interpretacji – mówił dyrektor. Istniały więc obawy, że może to być ostatnia edycja Festiwalu. (Na szczęście groźby te się nie sprawdziły).

– Ten festiwal jest potrzebny elicie intelektualnej miasta. Gdy go nie będzie, ludzie spragnieni sztuki będą jej szukać w innych miastach. Zupełnie sobie nie wyobrażam takiej sytuacji – mówił Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Publiczności i krytykom festiwal jednak się podobał, mimo faktu, że pokazanych zostało jedynie 7 przedstawień. O statuetkę walczyli m.in. Monika Pęcikiewicz, Łukasz Kos i Waldemar Krzystek.

Zwycięstwo przypadło Wojtkowi Smarzowskiemu za spektakl „Kuracja” Teatru Telewizji. Reżyser dostał Laur Konrada.

Z recenzji:

– „Pomimo szerzących się pogłosek, że polski teatr umiera, do Katowic przyjechały bardzo interesujące przedstawienia. Na tegorocznych Interpretacjach obejrzeliśmy siedem konkursowych spektakli (w tym dwa Teatru Telewizji). Niemal wszystkie okazały się dojrzałymi, przemyślanymi realizacjami, opowiadającymi o rzeczach ważnych i ciągle aktualnych. Co ciekawe, wszystkie dotyczyły kondycji człowieka w otaczającym go bezdusznym świecie – mówiły o samotności, odrzuceniu, bezsilności i niespełnieniu. Refleksja nad ludzkim życiem towarzyszyła nam zarówno przy szekspirowskiej tragedii, jak i, z pozoru błahej, obyczajowej komedii z życia wyższych sfer” – pisała Dorota Mrówka w „Gazecie Wyborczej Katowice”.

Teatr TV - Kuracja - rez. Wojtek Smarzowski   2000 r. wyk. Agata Piotrowska - Mastalerz Bartlomiej Topa

                            Teatr TV – Kuracja – reż. Wojtek Smarzowski