Ciekawostki na temat tegorocznej edycji Festiwalu
Czy wiecie Państwo, że:
Kim jestem? Kim jesteś? Pytania o tożsamość – to hasło motyw przewodni tegorocznej edycji.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu jeden ze spektakli mistrzowskich to opera.
Jeden ze spektakli zostanie zaprezentowany w gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach – po raz pierwszy w historii tego budynku.
Po raz drugi w historii festiwalu spektakle będzie oceniał juror zagraniczny.
Do oceniania spektakli konkursowych zaproszony został także Remigiusz Brzyk, dwukrotny zdobywca Lauru Konrada – w 2001 i 2014 roku.
Spektakle konkursowe wybierała komisja selekcyjna złożona z 3 osób: Dyrektor Artystycznej Festiwalu Katarzyny Janowskiej oraz jej doradców, krytyków teatralnych: Romana Pawłowskiego i Wojciecha Majcherka.
4 reżyserów, którzy wezmą udział w konkursie, gościło już na Festiwalu ze swoimi spektaklami.
1 reżyser weźmie udział w konkursie po raz 1. To Michał Borczuch.
Najwięcej, bo aż 5 razy, swoje spektakle w konkursie w ramach Festiwalu pokazał Paweł Miśkiewicz.
2 reżyserki nominowanych spektakli mają już na swoim koncie Laur Konrada. To Maja Kleczewska i Monika Strzępka. Maja Kleczewska dwukrotnie pokazywała swoje spektakle w ramach konkursu, w tym raz jako spektakl mistrzowski. Monika Strzępka gościła ze swoimi spektaklami w konkursie trzykrotnie.
Ewelina Marciniak wcześniej pokazała 2 spektakle w ramach konkursu, jeden jako wydarzenie towarzyszące.
Festiwalowi towarzyszy II edycja projektu Reaktor Katowice. Rozpoczął się już w czwartek 8 października koncertem współorganizowanym z Biurem Dźwięku Katowice. W piątek 9 października odbyło się pierwsze z wydarzeń w ramach Teatru Dzielnicowego.
Podczas Festiwalu pokazanych zostanie 10 spektakli pozakonkursowych: 2 mistrzowskie, 4 gościnne w kontynuowanym od ubiegłego roku nurcie Interpretacje.doc, 1 pokaz towarzyszący wyprodukowany przez Teatr Śląski w Katowicach, który jest partnerem Festiwalu, 1 spektakl powstały w ramach projektu Reaktor Katowice oraz 2 spektakle dla dzieci.
2 wydarzenia towarzyszące to spektakle dla dzieci w wykonaniu aktorów Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w ramach Strefy Dziecka.
4 spektakle będą pokazane w ramach nurtu Interpretacje.doc, którego program układał Roman Pawłowski.
Pokazem towarzyszącym będzie spektakl „Ożenek” w reżyserii Nikołaja Kolady, którego premiera odbędzie się 23 października 2015 r.