“Margarete” na Interpretacje.doc
Czwarty ze spektakli w nurcie Interpretacje.doc to “Margarete” Teatru Kana w Szczecinie. Jaka jest geneza spektaklu? Bardzo interesująca.
W 2008 roku Janek Turkowski, współpracownik Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie na pchlim targu we wschodnich Niemczech kupił projektor i pudło 8-milimetrowych amatorskich filmów. Licząca 64 rolki kolekcja była zapisem prywatnego życia anonimowej kobiety z byłej NRD: spotkań towarzyskich, wycieczek, wakacyjnych wypraw. Jedynym śladem po właścicielce było imię, pozostawione na pudełkach.
Turkowski postanowił przeprowadzić śledztwo w sprawie tożsamości występującej na filmach kobiety. Przez dwa lata analizował filmy i szukał w Niemczech jej śladów. To co odnalazł stało się kanwą spektaklu „Margarete”. Przedstawienie, nazywane przez autora wideo-gawędą, przypomina rodzinne spotkanie przy herbacie. Wspólne oglądanie filmów staje się nostalgiczną podróż w przeszłość, a zarazem seansem prywatnych wspomnień.
Janek Turkowski o spektaklu:
W 2005 r. analizowałem fenomen masowej publikacji „intymnych” wyznań i pamiętników w Internecie. Nagłe pojawienie się niesłychanej liczby blogów przywodziło na myśl niegdysiejszą popularność Silvae Rerum – łac. „las przedmiotów” – gatunku literackiego popularnego w Polsce w XVI wieku. Silvae stanowiły zbiór tekstów na różnorodne tematy, pisanych „na żywo”. Dokumentowały one unikalną codzienność ich autorów, najczęściej zamożnych ziemian.
W czerwcu 2008 roku dość przypadkowo wszedłem w posiadanie amatorskich filmów na taśmach 8mm, na których utrwalono sceny z życia Niemki, mieszkającej w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. W maju 2010 roku rozpocząłem pokazy tych filmów. Prezentacja składa się z projekcji filmów z rzutnika multimedialnego i projektora 8mm. Opowiem też historię związaną z ich znalezieniem.
Do zobaczenia we wtorek 10 listopada o godz. 16 i 18 w Centrum Kultury Katowice.